رقابت میان انسان و ماشین در ترجمه.

اعلام برنده رقابت بین ترجمه انسانی و ماشینی – برنده انسان

چندی پیش در مورد برگزاریِ رقابت میان ترجمه‌ی انسانی و ماشینی در ۲۱ فوریه‌ی ۲۰۱۷ در سئول خبری منتشر کردیم. هم‌اکنون نتیجه‌ی این رقابت بزرگ ترجمه‌ای اعلام شده است: انسان!

همانطور که انتظار نیز می‌رفت ترجمه‌ی انسانی در برابر ترجمه‌ی ماشینی برنده شد. ارزیابان این رقابت بزرگ نمره‌ی ۲۵ از ۳۰ را در ترجمه‌ی کره‌ای به انگلیسی برای انسان و نمره‌ی ۱۰ الی ۱۵ از ۳۰ را برای ترجمه‌ی ماشینی اختصاص دادند. جالب این است که هویت این ارزیاب‌ها محرمانه بوده و در منابع منتشر نشده است.

به گفته‌ی ارزیابان، مشکلی که ترجمه‌ی ماشینیِ عصبی داشت درک بافت یا context بود و ۹۰ درصد جمله‌ها از نظر گرامری مشکل‌دار بودند.

رقابت ترجمه میان انسان و ماشین - انسان برنده شد.

رقابت ترجمه میان انسان و ماشین – انسان برنده شد.

به گفته‌ی Systran، حفره و فاصله‌ای که میان ترجمه‌ی انسانی و ماشینی وجود دارد با پیشرفت و یادگیریِ تکنولوژی به حداقل خواهد رسید. به گفته‌ی مدیر Systran «تکنولوژی هنوز در مدرسه‌ی ابتدایی به سر می‌برد، اما در یک یا دو سال آینده به سطح دبیرستان و دانشگاه خواهد رسید».

گوگل اولین ماشین ترجمه‌ای بود که سیستم ترجمه‌ی ماشینیِ عصبی مختص به خود را معرفی کرده و در طول سال گذشته علاوه بر کاهش خطاها کیفیت ترجمه‌ی خود را نیز به شدت افزایش داده است.

Naver نیز که هدف آن رقابت تنگاتنگ با نقش‌آفرینان اصلیِ این صنعت است، برنامه‌ی Papago را برای ترجمه‌ی خودکار معرفی کرد که در حال حاضر در میان چهار زبان ترجمه می‌کند: کره‌ای، ژاپنی، چینی و انگلیسی.

به صورت خلاصه، با اطمینان می‌توان گفت که در آینده رقابت میان انسان و هوش مصنوعی، رقابت نزدیک‌تر و تنگاتنگ‌تری خواهد بود زیرا این تکنولوژی و شرکت‌هایی که پشت آن‌ها قرار دارند به شدت در حال بهبود و ارتقاء سیستم‌های ترجمه‌ایشان هستند.

نظر شما در مورد آینده‌ی ترجمه‌های ماشینی چیست؟ آیا می‌توان این ماشین‌ها را رقیبی برای ترجمه‌ی انسانی دانست؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *