ترجمه ماشینی عصبی

ترجمه ماشینی عصبی گوگل (GNTM)

ترجمه ماشینی عصبی گوگل یک سیستم ترجمه ماشینی عصبی می‌باشد که توسط گوگل توسعه داده شده و در نوامبر سال ۲۰۱۶ معرفی شد. این سیستم از شبکه هوش مصنوعی برای افزایش سلاست و دقت مترجم گوگل استفاده می‌کند. مترجم گوگل پس از گذشت ۱۰ سال و با شروع از ۱۰ زبان امروزه به مرحله‌ای رسیده است که از ۱۰۳ زبان پشتیبانی می‌کند. مترجم گوگل در شروع کار از ترجمه ماشینی آماری با بازه‌ی بسیار بزرگی استفاده می‌کرد، اما امروزه شروع استفاده از ترجمه ماشینی عصبی مختص به خود را اعلام می‌کند.

ترجمه ماشینی عصبی گوگل کل جمله را یکباره ترجمه می‌کند، نه قطعه قطعه و از بافت و محیط وسیع‌تری استفاده می‌کند تا مناسب‌ترین ترجمه را ارائه دهد که نتیجه‌ی آن ترجمه‌ای می‌شود که بیشتر شبیه به ترجمه‌ی انسانی بوده و گرامر آن بسیار بهتر است. چون در این شبکه درک جمله آسان‌تر است، در نتیجه جمله‌ها و مطالب ترجمه شده نیز با خوانشی آسان‌تر و راحت‌تر ارائه می‌شوند. تمام این امکانات به دلیل وجود سیستم یادگیریِ ژرف موجود در ترجمه ماشینی عصبی گوگل می‌باشد که با گذشت زمان ترجمه‌های طبیعی‌تر و بهتری ارائه می‌دهد.

مقایسه عملکرد مترجم گوگل قبل و بعد از ترجمه ماشینی عصبی گوگل

مقایسه عملکرد مترجم گوگل قبل و بعد از ترجمه ماشینی عصبی گوگل

مترجم گوگل در حال حاضر از ۸ جفت زبانی برای ترجمه ماشینی عصبی گوگل پشتیبانی می‌کند: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، پرتقالی، چینی، ژاپنی، کره‌ای و ترکی. این زبان‌ها در حدود یک سوم جمعیت کره‌ی زمین را پوشش می‌دهد و ۳۵ درصد تمام درخواست‌های ترجمه‌ای مترجم گوگل در این بازه قرار می‌گیرند.

اهمیت و دورنمای ترجمه ماشینی عصبی گوگل

با این به‌روزرسانی، مترجم گوگل با گامی بزرگ‌تر از مجموع این ۱۰ سال گذشته پیشرفت کرده است و این تنها آغاز راه است. با اینکه ترجمه ماشینی عصبی گوگل با ۸ زبان کار خود را شروع می‌کند، اما هدف آن این است که تمام ۱۰۳ زبان به این شبکه عصبی اضافه و آماده ارائه خدمات شوند. این گام برای مترجم گوگل بسیار مهم و یک نقطه‌ی عطف محسوب می‌شود، اما همیشه باید به دنبال به‌روزرسانی‌ها و بهبودهای بیشتر و جدید بود.

مقایسه ترجمه ماشینی عصبی گوگل به ترجمه انسان و ترجمه ماشینی مبتنی بر عبارت

مقایسه ترجمه ماشینی عصبی گوگل به ترجمه انسان و ترجمه ماشینی مبتنی بر عبارت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *