مترجم گوگل میتواند بین زبان هایی ترجمه کند که آموزش ندیده است.

هوش مصنوعی مترجم گوگل می‌تواند بین زبان‌هایی که آموزش ندیده ترجمه کند

مترجم گوگل (Google Translate) را که همگی می‌شناسید؟ کم‌تر کسی را می‌توان دید که تاکنون اسمی از گوگل ترنسلیت نشنیده و یا از آن استفاده نکرده باشد. اختلاف‌ها و شایعات و همچنین طرفداری‌های بسیاری را در مورد هوش مصنوعی مترجم گوگل و به‌روزرسانی‌هایش شنیده و یا دیده‌ایم. در مطلبی دیگر به معرفی کامل مترجم گوگل پرداختیم که در آن نیز اشاره‌ای به شبکه‌ی عصبی و توسعه جدیدش داشتیم، اما به راستی اصلاً انتظار نداشتیم چنین جمله‌ای را در مورد آن بشنویم:

هوش مصنوعی مترجم گوگل هم‌اکنون می‌تواند بین زبان‌هایی که آموزش ندیده است ترجمه کند.

هوش مصنوعی مترجم گوگل میتواند بین زبان هایی که یاد نگرفته است ترجمه کند.

هوش مصنوعی مترجم گوگل با شبکه عصبی جدیدش میتواند بین زبان هایی که آموزش ندیده است ترجمه کند.

هوش مصنوعی مترجم گوگل

شبکه‌های عصبی ماشین‌ها و الگوریتم‌هایی هستند که طوری طراحی شده‌اند تا مانند مغز انسان رفتار کنند. اما توسعه‌ی اخیر گوگل یک بار دیگر نشان داد که هوش مصنوعی می‌تواند حتی از انسان‌ها نیز جلو بزند. هوش مصنوعی مترجم گوگل می‌تواند هم‌اکنون بین جفت‌های زبانی ترجمه کند که قبلاً برای آن آموزشی ندیده است. یعنی مترجم گوگل می‌تواند ترجمه‌ای انجام دهد که قبلاً به وی آموزش داده نشده است. این کار زمانی می‌تواند انجام شود که هر دو زبان به یک زبان مشترکی که گوگل می‌داند ترجمه شوند.

گوگل اخیراً مترجم خود را به سیستم ترجمه‌ی ماشینیِ عصبیِ گوگل (GNMT) ارتقاء داده است. این سیستم قادر است جمله‌ها و عبارت‌هایی که دارای معنای یکسان هستند را گروه‌بندی کند، و معانی را از زبان‌هایی که از پیش یادگرفته است به هم متصل کند که منجر به بوجود آمدن Interlingua می‌شود. مترجم گوگل با ۱۰۳ زبان کار می‌کند که یعنی می‌تواند بین ۵۲۵۳ جفت زبانی کار کند که نیازمند توان و هزینه‌ی محاسباتی بسیار بالاست. هم‌اکنون با این توسعه‌ی جدید، شبکه‌ی عصبی می‌تواند با مدل‌هایی کار کند که آموزش توسط انسان را از میان بر می‌دارد.

به نظر می‌رسد گوگل هر روز بیشتر و بیشتر در زمینه‌ی ترجمه و هوش مصنوعی پیش می‌رود. نظر شما در مورد این نرم‌افزار یا برنامه‌ی قدرتمند چیست؟ آیا می‌تواند روزی به حدی برسد که بتوان به عنوان یک مترجم همه‌کاره از آن استفاده کرد؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *